Company Logo

Modlitwa

...

Architektura i sztuka kościoła parafialnego

    Wzniesiony jako protestancki według projektu Schindlera w opraciu o Kościół św. Mateusza w Berlinie, przez budowniczego powiatowego Werdera 1848 – 1854. 1933 nowe pomalowanie przez Feya z Berlina. Od 1945 katolicki. Neoromański. Elewacją frontową zwrócony na północ. Murowany z cegły, potynkowany; cokół granitowy. Na planie prostokąta. Trójnawowy, halowy. Na osi nawy głównej węższa od niej półkolista absyda. Od północy wtopiona w elewację frontową kwdratowa wieża z kruchtą na planie krzyża greckiego w przyziemiu, po której bokach prostokątne lokalności: we schodniej kruchta i schody na chór muzyczny i wieżę, zachodniej schody na wieżę. Przy nawie wschodniej zakrystia z absydą od południa. Pod zakrystią piwniczka.

 

   W nawie środkowej strop dwuspadowy na belkach, przypominający otawrte wiząnie dachowe, w bocznych stropy belkowane, absyda sklepiona hemisferycznie. W kruchcie pod wieżą w części środkowej sklepienie krzyżowe, w ramionach kolebkowe, w zakrystii strop. Filary między nawowe drewniane, wiązkowe, z kapitelami zbliżonymi do kielichowych, połączone łukami półkolisatymi, z rozetami w miejscu żagielków. Absyda otwarta do nawy profilowanym łukiem wspartym na pilastrach. W północnej części korpusy balkon chóru muzycznego oraz dostępne z niego empory nad nawami bocznymi, zajmujące około połowy długości naw.

 

 

 Chór muzyczny wsparty na dwóch filarach międzynawowych i czworobocznych słupach drewnianych, połączonych łukami półkolistymi. Elewacje zewnętrzne z cokołem, rozczłonkowane lizenami, zwieńczone fryzem arkadowym i gzymsem. W bocznych ścianach dwie kondygnacje okien. U ławy okiennej górnego rzędu okien profilowany gzyms. Ściany północna i południowa zwieńczone trzema szczytami, obramionymi od góry fryzem arkadowym i gzymsem.

Na szczytach od frontu imposty blaszane z kulami mosiężnymi. Drzwi i okna zamkniete łukami półkolistymi, w profilowanych obramieniach. Okna kondygnacji dolnej bocznych ścian ustawiono parami, górne po trzy, z których środkowe wyższe. W górnej ścianie absydy oraz sczytach hali koliste okienka.

 

Wieża przerywająca środkowy szczyt fasady opięta na narożnikach lizenami, z wydzielonym fryzem arkadowym i gzymsem częścią górną, w której otwarta galeria o ośmiobocznych filarkach podtrzymujących półkoliste arkady. Na narożnikach wieży sterczyny z blaszanymi hełmnami o formie obelisków, zwieńczonych mosiężnymi gałkami. Partia wieży ponad galeryjką znacznie węższa, ośmioboczna, o ścianach opiętych lizenami i fryzem arkadowym, z profilowaną dekoracją ramową o formie rombów. Okna wieży zamknięte łukami półkolistymi, profilowane. Hełm wieży namiotowy, ośmioboczny, z przypustnicą, pokrytą blachą.

 

Dachy dwuspadowe były pokryte dachówką, a obecnie blachą. Dach absydy pokryty blachą mosiężną. Ograny wykonane w 1854 roku przez Schulzego z Paulinzele.

 

 

 

 

 

 

 

ks.LechBończaBystrzycki Parafia Katolicka Świętej Katarzyny w Bytowie (1871-1945)Koszalin2000, str.236-238

 

 

Aktualności


Dzisiaj jest: Wtorek
23 Lipca 2019
Święto św. Brygidy,
zakonnicy
patronki Europy
Imieniny obchodzą
Apolinary, Bogna, Żelisław
Ogarnijmy modlitwą
Myśl dnia:
Naprawdę mądry jest ten, kto zna jedno słowo: miłość.
św. Brygida Szwedzka

Do końca roku zostało 162 dni.

SŁOWO BOŻE

Warto zajrzeć ;)

Gościmy

Odwiedza nas 163 gości oraz 0 użytkowników.
Powered by Joomla!®. Designed by: education Joomla 1.6 template  Valid XHTML and CSS.