Company Logo

Dzień jedności chrześciscijan

Willi Hoffsümmer

Jedność chrześcijan

(Duży krzyż z cienkiego kartonu, który można rozerwać; tabliczki: protestant, prawosławny, katolik; filcowa tablica)

Czytania: Mt 18,19n. (Gdzie dwaj, albo trzej...); J 17,11-15 (Zachowaj ich od złego); J 17,20-24 (Wszyscy powinni stanowić jedno).

Kaznodzieja: Stoi tu przed wami chłopiec - nazwijmy go Piotr. Posłuchajmy, co kilkoro ludzi ma o nim do powiedzenia:

Matka: Jestem matką Piotra. Kocham mojego syna. Ale czasem jest on wobec mnie tak niegrzeczny, że musze krzyczeć na niego. Jest bardzo usłużny.

Ojciec: Jestem ojcem Piotra. Chociaż ma już dziewięć lat, czasem siada mi na kolanach. A potem obaj opowiadamy sobie historie albo przeżycia - Czasem gadamy, czasem mocujemy się ze sobą jak mali chłopcy. Dobrze bawimy się z sobą i możemy rozmawiać o wszystkim.

Chłopiec: Jestem przyjacielem Piotra. Często bawimy się razem. Ale przegrywać on nie może. Robi się zły i wtedy często się kłócimy. Potrafi być bardzo bezczelny. Ale znów szybko wracamy do zgody.

Dziewczynka: Jesteśmy razem w klasie. Piotr nie jest najpilniejszy. Wykręca się od zadań dla klasy. Na przerwie ma wiele pomysłów do zabaw. Chętnie należę do jego przyjaciół.

Babcia: Jestem babcią Piotra. Często mnie odwiedza. Dużo mi pomaga: sprzątać, robić zakupy. Gra także ze mną: często pozwala mi wygrywać. Chłopiec prima!

Kaznodzieja: Tak dużo usłyszeliśmy już teraz o Piotrze; można by uważać, że rozmawialiśmy o kilku Piotrach. Każdy mówi coś innego, czasem nawet coś przeciwnego. Przyjaciel mówi: Piotr nie potrafi przegrywać. Babcia mówi: on to przecież potrafi.

Mama i przyjaciel mówią: Piotr nieraz staje się bardzo bezczelny. Ojciec i babcia mówią: Piotr jest bardzo miły.

Dziewczynka mówi: w klasie jest nieraz leniwy. Matka mówi: jest bardzo usłużny. Kto więc ma rację? - Każdy ma rację! Tylko trudno jest ocenić człowieka w kilku zdaniach. Każdy przeżywa człowieka zupełnie inaczej. Ty stwierdzasz, że Maria jest prima. Twój sąsiad stwierdza, że jest głupia. Jűrgen jest twoim najlepszym przyjacielem. Klika z placu zabaw nazywa go zarozumiałym. Człowiek jest tak wieloraki, że działa w całkiem różny sposób. - Gdy tak jest z ludźmi, o wiele bardziej w stosunku do Jezusa Chrystusa! (Przypiąć krzyż do filcowej tablicy) Więc chrześcijanie często się spierali. W Nim każdy coś innego uważał za ważne:

Jedno dziecko występuje z tabliczką „Protestant”: My uważamy za bardziej ważne, co Jezus powiedział; to, co jest napisane w Biblii. Dlatego nie tak często przyjmujemy komunię, lecz czytamy Biblię i rozmawiamy o niej. (Kaznodzieja odrywa jedną trzecią krzyża i przytwierdza ją trochę na boku.)

Drugie dziecko z tabliczką „Katolik”: Ważne jest to, co Jezus uczynił: odpuszczał grzechy, był razem z ludźmi; świętował i siedział przy jednym stole; kładł ręce na chorych; brał udział w weselu. Dlatego nie tylko czytamy Biblię, lecz odprawiamy Mszę świętą, dokonujemy pojednania w spowiedzi i udzielamy namaszczenia chorych, aby ich pocieszyć. Więc sakramenty są ważne! (Kaznodzieja znów odrywa jedną trzecią krzyża i przytwierdza ją trochę z boku.)

Trzecie dziecko z tabliczką „Prawosławny”: Ważne jest, co Jezus obiecał nam na przyszłość: że kiedyś będziemy żyli z Nim wiecznie. Że nadchodzi Jego królestwo. To jest wspaniałe. I to trzeba odczuwać w Kościele: Wspaniałe obrazy, kadzidło, śpiewy. Rzeczy smutne mamy na każdy dzień. W kościele trzeba odczuwać: Bóg chce nam jeszcze podarować coś zupełnie fantastycznego. (Kaznodzieja odrywa trzecią część krzyża; tabliczki przytwierdza obok obrazu Jezusa.)

Kaznodzieja: Tak różnorodnie myśli się o Jezusie Chrystusie. Dawniej mówiono: „Inni są w błędzie. Tylko nasza opinia jest słuszna!” Dzisiaj mówi się: „Każdy mówi coś słusznego o Jezusie Chrystusie. Musimy słuchać siebie nawzajem, aby cały Jezus został poznany!” Jak w przypadku Piotra każdy ma rację na swój sposób, tak samo jest także w przypadku różnych chrześcijan: protestantów, prawosławnych i katolików. Drugi Sobór Watykański mówi: Wszyscy są chrześcijanami. A my katolicy uznajemy ich za naszych braci w Duchu Jezusa. Poważne dążenie do zrozumienia i jedności między sobą może pomóc do coraz lepszego rozumienia tajemnicy Chrystusa.

(Teraz oderwane kawałki papieru są znów połączone razem i tworzą krzyż, ale pęknięcia są widoczne. - przy modlitwie Credo i/lub Ojcze Nasz: Znów są to wspólne modlitwy: W tym tygodniu my chrześcijanie modlimy się o jedność w wierze. Dlatego opowiedziałem o różnych Kościołach. Chcemy modlić się, aby Duch Jezusa pomógł nam do osiągnięcia jedności w wielości.

Aktualności


Dzisiaj jest: Sobota
23 Lutego 2019
św. Polikarpa, biskupa i męczennika,

bł. Stefana Wincentego
Frelichowskiego, kapłana i męczennika
Imieniny obchodzą
Bądzimir, Damian, Florentyn, Łazarz,
Piotr, Romana, Roma, Seweryn
Ogarnijmy modlitwą
Myśl dnia:
Wszyscy wprawdzie dostępują odpuszczenia grzechów, ale uczestnictwo w Duchu Świętym dawane jest każdemu według stopnia wiary. Jeśli się mało trudziłeś, mało otrzymasz. Jeśli wiele pracowałeś, otrzymasz wiele. Dla siebie biegniesz, pilnuj więc tego, co jest pożyteczne dla ciebie.
Św. Cyryl Jerozolimski

Do końca roku zostało 312 dni.Powered by Joomla!®. Designed by: education Joomla 1.6 template  Valid XHTML and CSS.